V létě 2021 trh s železem a ocelí brutálně ovlivnila koronavirová pandemie, cena železné rudy se tehdy dostala přes rekordních 200 dolarů za tunu. Na podzim a v zimě sice došlo k poklesu pod 100 dolarů za tunu, ale válka na Ukrajině ceny znovu šroubuje vzhůru. Aktuálně stojí jedna tuna železné rudy na světovém trhu 160 dolarů, navíc zdražují i ropa a energie nutné na převoz a zpracování surovin. Tím bohužel citelně zdražují výsledné materiály – železo a ocel.
Proč opět došlo k extrémnímu růstu cen oceli
Invaze Ruska na Ukrajinu velmi rychle nastartovala růst cen, ke konci března vzrostla cena oceli meziměsíčně v průměru o více než 60%. Příčinami enormního růstu jsou zejména chybějící dodávky oceli z Ruska a Ukrajiny i komponent a surovin potřebných k výrobě.
Běžný objem dodávek oceli pro Evropu ze zemí konfliktu činí 20 % spotřeby. Další parametr ovlivňující výši ceny je omezení produkce oceláren vlivem růstu nákladů na energie. V neposlední řadě stojí za razantním růstem cen v Evropě panika na trhu, která až do poloviny března táhla ceny nahoru.
Válka na Ukrajině dokonce zcela paralyzovala dodávky některých tříd oceli, jako přiklad lze uvést nedostatek koroziodolné oceli s obchodním názvem corten, která se používá ve stavebnictví a vyrábí se na Ukrajině. Aktuálně je zcela nedostupná.
To vše má své důsledky. Rostoucí ceny oceli, spolu s rostoucími cenami energií i cenou lidské práce, v zásadě neumožňují evropským výrobním a stavebním společnostem převzít tyto náklady na sebe. Můžou tedy přenést náklady na zákazníky, nebo omezit svoji výrobu.
Válka na Ukrajině navíc neovlivňuje jen evropský trh, má vliv i na důležitá světová centra s výrobou oceli, tedy USA a Čínu. Vývoj cen oceli v Americe je podobný jako v Evropě, protože na výrobě tamní oceli se ze 70 % podílejí obloukové elektrické pece – a ty běžně dostávají 50 % surového železa z Ukrajiny a Ruska. Nedostatek surového železa se v USA zatím vykrývá šrotem, takže i jeho cena roste.
Co se týče Číny, tu ještě navíc sužují lockdowny kvůli koronavirové pandemii. Aktuálně je například zcela uzavřená 26milionová Šanghaj. Situaci na tamním trhu se železem a ocelí zhoršuje i odstavení 19 vysokých pecí, což ještě více přispívá k růstu světových cen.
Jak na to reagujeme my ve Ferrumu
Jako distributor i zpracovatel oceli se vždy snažíme na sklad dostat maximum materiálu, což se nám alespoň v běžných materiálech relativně podařilo. Bohužel jsme ale nuceni reagovat na rostoucí nákupní ceny a promítnout je do cen materiálů i finálních výrobků. Materiál i suroviny dnes nakupujeme výrazně dráž než před měsícem, k nákupu navíc potřebujeme více hotovosti a nadto se prodlužují dodací lhůty u některých dodavatelů.
Přesto všechno děláme maximum, proto, abyste vy, naši zákazníci, změny pocítili co nejméně. Ceny zvedáme v návaznosti na růst cen na trhu až když je to skutečně nevyhnutelné. Zároveň věříme, že se situace během několika měsíců zase zklidní.
Kdy očekáváme stabilizaci cen
Predikovat vývoj ceny je dnes takřka nemožné, protože válka na Ukrajině, která ceny výrazně ovlivňuje, může skončit za týden, nebo taky za půl roku.
Pokud ale budeme vycházet z předpokladu že už nyní nedojde k zásadní eskalaci konfliktu, lze předpokládat, že se ceny nyní alespoň stabilizují a již nebudou prudce růst. Jeden z faktorů, který táhl ceny nahoru, byla totiž panika na trhu.
Kdybyste měli k aktuálním cenám železa nebo oceli jakékoliv dotazy, dejte nám vědět.