Dne 25.6. bude pracoviště prodej náhradních dílů a ekologická likvidace autovraků na ulici Jemnická kvůli čerpání řádné dovolené UZAVŘENO. Děkujeme za pochopení.

+420 568 404 011           ferrum@ferrum-mb.cz

Auto je dle zákona nebezpečný odpad. Při jeho likvidaci proto musíte na autovrakoviště, kde vám vystaví protokol o ekologické likvidaci vozidla, následně auto odhlásíte z registru silničních vozidel a nakonec zrušíte povinné ručení. Přečtěte si, jak postupovat krok za krokem.

Odvoz auta k likvidaci na autovrakoviště

Pokud jste měli havárku nebo vaše auto dosloužilo a už se nevyplatí investovat do opravy, musíte jej odevzdat na autovrakovišti k ekologické likvidaci. Auto je totiž dle zákona nebezpečný odpad – obsahuje oleje, kyseliny a další nebezpečné látky.

Vozidlo můžete na autovrakoviště odvézt sami, případně si ho necháte odtáhnout. Nám ve Ferrumu stačí, když nahlásíte pozici vraku, a sami si pro něj přijedeme. Pokud chcete auto dovézt sami, vraky přijímáme v Moravských Budějovicích, Táboře, Třebíči a Velkém Meziříčí (adresy zde).

Za odevzdání auta na vrakovišti nic neplatíte, naopak ve většině případů ještě dostanete peníze (výše odměny se odvíjí od kompletnosti a stavu vraku, u nás dostanete přibližně 2 000 Kč a více, vizte kompletní ceník nebo ceník pro Tábor) . Abyste mohli auto odevzdat, mějte u sebe

  • velký technický průkaz vozidla a občanský průkaz,
  • plnou moc, pokud nejste majitelem nebo auto odevzdáváte za firmu a nejste jejím jednatelem (jednatelé plnou moc nepotřebují),
  • usnesení z dědického řízení, pokud jste auto zdědili.

Vrak můžete odevzdat prakticky v jakémkoliv stavu, podmínkou je, aby měl motor a karoserii s viditelným VIN. Vrakoviště vám vyplatí odměnu, vystaví doklad o ekologické likvidaci a vrátí registrační značky (SPZ).

Poznámka: při ekologické likvidaci vrakoviště vypustí z auta provozní kapaliny, oddělí kovové a nekovové části, vytřídí odpadové materiály a následně předá vytříděný materiál na další zpracování.

Odhlášení z registru vozidel

Vaše další kroky povedou na kterýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností, kde vozidlo odhlásíte z registru silničních vozidel. Žádost o vyřazení vozidla si můžete předem nachystat pomocí on-line formuláře. Ve Ferrumu od nás dostanete tento formulář předvyplněný po předání vozidla.

K odhlášení auta na úřadě budete potřebovat

  • velký i malý techničák,
  • občanský průkaz,
  • registrační značky auta
  • a doklad o ekologické likvidaci vozidla.

Za odhlášení auta nic neplatíte, některá autovrakoviště ho navíc zařídí za vás. To platí i pro Ferrum – když se s námi při odevzdávání vraku domluvíte, vše vyřídíme, ať máte o starost méně.

Zrušení pojistek a povinného ručení

V posledním kroku si s pojišťovnou vyřídíte ukončení pojištění a povinného ručení. Můžete to udělat písemně, případně se domluvte na osobní schůzce. K ukončení pojistky potřebujete velký technický průkaz, ve kterém již máte z obecního úřadu zaznačené, že došlo k vyřazení vozidla z registru.

Pokud za vás odhlášení na úřadě zařizovalo autovrakoviště, pár dnů počkejte, než vám pošle zpátky technický průkaz. Pojištění se ale i tak ukončí k datu vyřazení vozidla z registru, takže pojišťovna vám následně vrátí případné přeplatky.

Máte auto, které potřebujete ekologicky zlikvidovat? Dejte vědět, nebo nám ho rovnou zavezte do jedné z provozoven.